Wydarzenia na Life Festival Oświęcim

Przystanek: Wolność

Wolnościowe kino w Planet Cinema!

Przystanek: Wolność

Program:


21.06, środa, g. 18.00

SELMA, reż. Ava DuVernay (USA, Wielka Brytania, 2014, czas trwania: 2 godz. 7 min.)

Po odebraniu Pokojowej Nagrody Nobla, Martin Luther King (David Oyelowo) wraca do USA, gdzie czekają go nowe wyzwania. Jest rok 1965, a walka o prawa obywatelskie Afroamerykanów wchodzi w decydującą fazę. Z miasta Selma w kierunku Montgomery wyrusza marsz protestacyjny, brutalnie spacyfikowany przez siły porządkowe działające z polecenia słynącego z rasistowskich poglądów gubernatora George’a Wallace’a (Tim Roth). Jednak poruszająca relacja telewizyjna, pokazująca rozbicie pokojowej demonstracji, sprawia, że do Selmy z całego kraju ściągają ogromne rzesze ludzi o różnym kolorze skóry i wyznaniu. W stronę Montgomery kieruje się wielotysięczny tłum, któremu przewodzi sam King. Prezydent USA Lyndon Johnson (Tom Wilkinson), świadomy, że gubernator Wallace zrobi wszystko, by demonstranci nie zaznali spokoju, gorączkowo szuka rozwiązania, które pozwoli uniknąć rozlewu krwi i szeroko relacjonowanej przez media katastrofy wizerunkowej demokratycznej Ameryki.

Źródło: film.onet.pl

Trailer:


22.06, czwartek, g. 18.00

SUGAR MAN, reż. Malik Bendjelloul (Szwecja, Wielka Brytania, 2012, czas trwania: 1 godz. 25 min.)

Uniwersalna i zaskakująca opowieść o potędze przypadku i roli szczęścia w ludzkim życiu. Ten trzymający w napięciu film przedstawia niewiarygodną, pełną niespodzianek, a do tego prawdziwą historię życia Sixto Rodrigueza, piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym… nikt nie słyszał.

Pod koniec lat 60. w jednym z barów w Detroit dwóch uznanych producentów muzycznych usłyszało nieznanego piosenkarza o wielkim talencie. Nagrali z nim album, licząc że z miejsca stanie się gwiazdą. Jednak płyta okazała się fiaskiem: nie chciał jej kupować dosłownie nikt. Piosenkarz wkrótce zniknął bez śladu, jeśli nie liczyć plotki o jego przedziwnym samobójstwie podczas koncertu.

Kilka lat później pirackie kopie jego płyty trafiły do podzielonej apartheidem Południowej Afryki. W ciągu dwóch dekad odniosły tam niewiarygodny sukces, bijąc rekordy sprzedaży Elvisa Presleya i Rolling Stonesów, choć sam piosenkarz nigdy się o tym nie dowiedział. Dwaj południowoafrykańscy fani postanowili odkryć, co naprawdę stało się z ich idolem i bohaterem. Śledztwo zaprowadziło ich do prawdy bardziej niezwykłej, niż wszystkie mity krążące wokół artysty znanego jako Rodriguez. Ten film to opowieść o jego niezwykłych losach, a także o nadziei, inspiracji i potędze muzyki.

Źródło: gutekfilm.pl

Trailer:

g. 20.00 – Koncert: PETER J. BIRCH

Peter J. Birch za którego pseudonimem kryje się Piotr Jan Brzeziński, to twórca muzyki, aranżer i tekściarz pochodzący z małego miasteczka Wołów na Dolnym Śląsku. W swojej twórczości łączy elementy takich gatunków jak np. folk rock, americana, alt-country czy blues. Ma na swoim koncie trzy albumy. Peter koncertuje z wielkim powodzeniem w Polsce i za granicą. Wystąpił m.in. na festiwalach Opener (2011 i 2013), OFF (2013), Melodica (Niemcy), Sounds Of Bronkow (Niemcy) i Poke Festival (Słowacja). Jego album „Yearn” otrzymał nagrodą „Gazety Wyborczej” – „Warto 2015” („za album pełen wpadających w ucho piosenek i mieszanki akustycznego folku, rockowego grunge'u oraz eksperymentów z elektroniką”.).