Wydarzenia na Life Festival Oświęcim

Edukacja na TLFO 2017

Tradycją Tauron Life Festival Oświęcim jest misja edukacyjna i promocja idei tolerancji, pokoju, praw człowieka oraz walka z stereotypami i uprzedzeniami. Misję tę pomagają realizować organizacje pozarządowe, które podczas festiwalu przygotowują specjalne aktywności edukacyjne. W tym roku są z nami: Amnesty International, Polska Akcja Humanitarna, UNICEF, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Fundacja DKMS, Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Legalna Kultura.

Amnesty International jest globalnym ruchem, skupiającym ponad 7 milionów ludzi, którzy niesprawiedliwość na świecie traktują osobiście. Razem zmieniają świat, by każdy mógł korzystać ze swoich praw. Jak co roku, także i podczas tegorocznego TLFO ich aktywiści będą m.in. zbierali podpisy pod petycjami, a na stoisku AI będą dostępne materiały o kampaniach i działaniach organizacji. W 2017 r. na pierwszy plan wysuwają się dwie kampanie. Pierwsza z nich to - #NIEnawiść (https://amnesty.org.pl/kampanie/nienawisc/), poświęcona hejtowi, mowie nienawiści i przestępstwom z nienawiści. Kampania ma na celu zmianę świadomości społecznej, prawa i praktyki jego stosowania, tak, aby skutecznie przeciwdziałać nienawiści i przemocy motywowanej uprzedzeniami. Druga, pod nazwą „Odważni”, będzie dotyczyć sytuacji obrońców i obrończyń praw człowieka na świecie. Kim oni są? To osoby, grupy i organizacje, które propagują i chronią prawa człowieka i podstawowe wolności. Sprzeciwiają się niesprawiedliwości, zabierają glos, kiedy inni milczą. Spotykają ich za to represje, zastraszanie, więzienie, a nawet śmierć. Mogą być nauczycielami, dziennikarzami, prawnikami, aktywistami, zwykłymi ludźmi. Celem kampanii jest zainspirowanie ludzi do działania i pokazanie, że każdy z nas ma potencjał i może być obrońcą praw człowieka.

Stoisko Polskiej Akcji Humanitarnej będzie skupiało się na promocji idei edukacji globalnej i pomocy humanitarnej, w szczególności zaś problemu dostępu do wody pitnej. PAH będzie zachęcała do pomagania, bycia współodpowiedzialnym za współczesny świat, oraz pokazywała możliwości zaangażowania się w pomaganie obywatelom innych krajów. W ramach stoiska, PAH przygotuje szereg aktywności i interaktywnych gier i zabaw, do których będą zapraszani uczestnicy festiwalu: „A ty, jak spędzasz wolny czas?”, „Studnia w Sudanie Południowym” oraz „Pomocowe koło fortuny”.

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. Podczas TLFO 2017 organizacja będzie promowała swoje aktualne akcje i projekty, zapraszając m.in. do udziału w programie wsparcia UNICEF365.

W specjalnym namiocie zlokalizowanym 23/24.06 na stadionie MOSiR Muzeum Historii Żydów Polskich Polin zaprezentuje projekt „Muzeum na kółkach”. Jest to podróżująca wystawa edukacyjna, która przybliża historię polskich Żydów i przywraca pamięć o lokalnej społeczności żydowskiej. Poprzez nowoczesną formę ekspozycji pozwala „doświadczyć historii”: trójwymiarowa makieta sztetla przybliża miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka, a fragmenty wypowiedzi młodych polskich Żydów pozwalają odpowiedzieć na pytania: „kto jest Żydem?” oraz „co to znaczy być Żydem dzisiaj?”; kalendarium porządkuje najważniejsze wydarzenia z historii polskich Żydów. Dla najmłodszych odbiorców został przygotowany stół warsztatowy, przy którym dzieci mogą m.in. dotknąć prawdziwych judaików. Serce wystawy to interaktywna mapa, specjalnie przygotowana dla każdej miejscowości odwiedzanej przez „Muzeum na kółkach”. Mapa zawiera kilkanaście punktów związanych z żydowską historią. Dzięki mapie młodsi mieszkańcy lepiej poznają historię swojego miasta, a starsi dzielą się wspomnieniami o dawnych żydowskich sąsiadach. W Muzeum będzie można także m.in. napisać swoje imię po hebrajsku i przygotować z nim własny magnes na lodówkę czy też poznać zasady gry w drejdla.

W gronie organizacji, które pojawią się podczas TLFO 2017 będzie także Fundacja DKMS, która jest międzynarodowym ośrodkiem dawców szpiku. W Polsce działa od 2008 roku. Misją Fundacji jest edukowanie i szerzenie idei dawstwa szpiku, komórek macierzystych oraz przeprowadzanie tzw. Dni Dawców Szpiku podczas których, każdy może się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku. Do tej pory zarejestrowano ponad 1 000 070 potencjalnych dawców. Akcję rejestracyjną fundacja będzie prowadziła także podczas TLFO.

Zapraszamy do odwiedzenia Strefy NGO na stadionie MOSiR 23 i 24 czerwca, w godzinach od 17.00 do 23.00!

Konferencja „Dziedzictwo kulturowe krajów nadbałtyckich”. WSPÓLNOTA ODMIENNOŚCI

W dniu 24 czerwca godzinie 15.00, w ramach Tauron Life Festival Oświęcim 2017, w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbędzie się konferencja pt. „Dziedzictwo kulturowe krajów nadbałtyckich”. Do udziału w dyskusji zaprosiliśmy ekspertów - znawców różnych obszarów dziedzictwa kulturowego krajów nadbałtyckich (literatury, muzyki, i designu), którzy w panelu „Wspólnota odmienności” zastanowią się nad różnicami i podobieństwami występującymi w kulturze poszczególnych krajów nadbałtyckich. Na zakończenie panelu odbędzie się dyskusja z publicznością. Konferencja tłumaczona będzie na język angielski i niemiecki.

Prelegenci:

dr hab. Magdalena Wasilewska-Chmura

Tłumaczka, skandynawistka, wykładowczyni akademicka. Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi zajęcia dla studentów z filologii szwedzkiej. Jest autorką książki Przestrzeń intermedialna literatury i muzyki. Muzyka jako model i tworzywo w szwedzkiej poezji późnego modernizmu i neoawangardy (2011) oraz współtwórczynią przekładu Wiersze i proza 1954 – 2004 szwedzkiego noblisty Tomasa Tranströmera.

Aleksander Laskowski

Pracuje w Instytucie Adama Mickiewicza, prowadzi autorskie audycje w Programie II Polskiego Radia oraz w rosyjskim Radiu Orfiej. Przełożył na polski kilka książek, w tym “Reszta jest hałasem” Alexa Rossa. Jako doktorant profesora Michała Bristigera zajmuje się teorią recepcji.

Maris Orav

Zajmuje się designem, pracuje w Estońskim Centrum Designu w Tallinnie.

Moderacja:

Christoph Heubner, absolwent germanistyki, historii i polityki w Marburgu i Kassel. Literat i poeta, wieloletni współpracownik Akcji Znaku Pokuty Służby dla Pokoju. Wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego oraz Członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Przewodniczący Zarządu Fundacji na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, jeden z inicjatorów powstania MDSM w Oświęcimiu.

Warsztaty malarsko – performatywne „Spotkanie nad Bałtykiem”

Konferencji towarzyszyć będą warsztaty malarsko – performatywne pt. „Spotkanie nad Bałtykiem” - akcja o charakterze performatywnym, której efektem końcowym będzie mural oraz zapis multimedialny. Uczestnicy z trzech państw (Polski, Niemiec i Ukrainy), zmierzą się z działaniem w obszarze sztuki w ramach warsztatów. Całodniowe spotkanie oparte na rozmowie, w różnych językach, na temat tożsamości. Czasem będzie to rozmowa bez słów, ponieważ za zadanie nasi performerzy mają wzajemne odrysowanie się na kartonie, a następnie bezpośrednio na murze. Ślad jaki pozostawią to ich cień - wspomnienie spotkania. Rysunek, który powstanie zostanie wypełniony farbą w kolorze flag uczestników. Całość dopełni projekcja zapisu multimedialnego z warsztatów bezpośrednio na muralu, która nastąpi po zakończeniu prac malarskich po zmierzchu.

Prowadzący warsztaty: mgr Krzysztof Wilde i mgr Joanna Knapek (doktoranci Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wydziału Artystycznego w Cieszynie)