Wydarzenia na Life Festival Oświęcim

Blizny pamięci – rzecz o Janie Karskim

„Blizny pamięci – rzecz o Janie Karskim” to tytuł spektaklu, który zostanie wystawiony w Oświęcimskim Centrum Kultury 21 czerwca, w ramach edukacyjnej części programu LFO.

Blizny pamięci – rzecz o Janie Karskim

Jan Karski to jeden z największych bohaterów polskiej historii XX w. Prawnik, dyplomata, historyk i wykładowca akademicki, wsławił się jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego, który w czasie II wojny światowej przekazał przywódcom aliantów wiedzę o holokauście. Za swoją działalność został uhonorowany najwyższymi odznaczeniami państwowymi – polskim Orderem Orła Białego i amerykańskim Medalem Wolności, a także tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Podstawą do stworzenia spektaklu „Blizny pamięci – rzecz o Janie Karskim” był dramat „Blizny wolności” Jacka Rysia oraz słuchowisko radiowe „Plamy w pamięci Antoniego Wincha”. Scenarzystą, reżyserem i odtwórcą tytułowej roli jest Jerzy Zelnik. W młodego Karskiego wciela się Sebastian Ryś.

„Blizny pamięci” zostaną pokazane na scenie Oświęcimskiego Centrum Kultury w środę, 21 czerwca, o godz. 19:00. Wstęp jest darmowy, na podstawie zaproszeń dostępnych w kasie OCK od poniedziałku, 24.04.

Przeczytaj więcej na temat spektaklu.