Artyści na Life Festival Oświęcim

Shaggy

Prawdziwe nazwisko Orville Richard. Urodził się 22 października 1968 roku w Kingston na Jamajce. Swój pseudonim zyskał już w wieku 7 lat - przyjaciel z podwórka nazwał go tak ponieważ twierdził, że jest podobny do jednego z bohaterów kreskówki "Scooby Doo". W wieku 18 lat przeniósł się na stałe do matki, mieszkającej w USA.

Shaggy

Sukcesy Shaggy'ego przyszły w 1993 roku wraz z wydaniem płyty "Pure Plesure". Znajdujący się na niej utwór "Oh Carolina" był jednym z najlepiej sprzedających się singli w historii brytyjskiej listy przebojów. W 1995 roku podbił także rodzime Stany Zjednoczone wielkim hitem "Boombastic", a rok później otrzymał nagrodę Grammy za najlepszy album z muzyką reagge.

Jego album "Hot Shot", wydany latem 2000 roku, odniósł wielki sukces w USA, znajdując po kilku miesiącach ponad 3.5 miliona nabywców. Pochodzący z tej płyty singiel "It Wasn't Me" dotarł do pierwszego miejsca na liście przebojów magazynu "Billboard", a w 2001 roku podbił także Europę.

Przed wydaniem kolejnego studyjnego albumu, w 2002 roku Shaggy zaprezentował wydawnictwo zawierające największe przeboje - "Mr. Lover Lover - The Best Of Shaggy Part 1". Jeszcze w tym samym roku ukazała się płyta "Lucky Day", zaś trzy lata później do sklepów trafił szósty studyjny album Shaggy'ego, "Clothes Drop". Wśród gości na płycie pojawili się między innymi Sly And Robbie, Brian Gold, Will.I.Am z Black Eyed Peas ("Shut up and Dance"), Nicole z Pussycat Dolls ("Supa Hypnotic"), Natasha Watkins ("Don't Ask Me That" i "Ultimatum") i Olivia z G-Unit (w singlowym "Wild 2nite").

W sierpniu 2007 roku Shaggy pojawił się wspólnie z Cyndi Lauper w Singapurze na Sonnet Music Festival, gdzie obydwoje wykonali piosenkę "Girls Just Want To Have Fun". Dwa miesiące później otrzymał jamajski Order of Distinction.

W 2008 roku nagrał oficjalny hymn piłkarskich mistrzostw Europy - "Feel the Rush". Wydany rok wcześniej album "Intoxication" był nominowany do Grammy w kategorii Best Reggae Album.